Služobný pomer príslušníkov Vojenského spravodajstva upravuje zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Podmienky prijatia do štátnej služby podľa zákona č. 281/2015 Z. z.
Do štátnej služby profesionálneho vojaka možno prijať občana:
Zákonom ustanovené podmienky musí profesionálny vojak spĺňať po celý čas štátnej služby.
Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje občan, ktorý bol právoplatne odsúdený za trestný čin vojenský alebo úmyselný trestný čin, a v prípade trestného činu vojenského a zločinu aj občan, ktorému bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, akoby nebol za takýto trestný čin odsúdený. Bližšie podmienky bezúhonnosti upravuje zákon č. 281/2015 Z. z.
Za spoľahlivého sa na účely tohto zákona nepovažuje občan, ak bol napr.:
Za spoľahlivého sa na účely tohto zákona nepovažuje ani občan, ktorý podľa iných skutočností nedáva záruku riadneho výkonu štátnej služby a má byť prijatý do štátnej služby na plnenie úloh Vojenského spravodajstva.
Telesná spôsobilosť uchádzača o prijatie sa posudzuje na základe výsledkov previerky fyzickej zdatnosti vykonávanej priamo Vojenským spravodajstvom.
Uchádzač o prijatie absolvuje psychodiagnostické vyšetrenie psychickej spôsobilosti a psychofyziologické overenie pravdovravnosti.
Zdravotná spôsobilosť uchádzača sa posudzuje na základe záverov lekárskeho vyšetrenia.
Každý príslušník Vojenského spravodajstva musí byť držiteľom platného osvedčenia Vojenského spravodajstva, na základe ktorého je oprávnený oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami stupňa utajenia „Prísne tajné“.
Bezpečnostnú previerku pre splnenie podmienok oboznamovania sa s utajovanými skutočnosťami absolvuje uchádzač o prijatie v rámci prijímacieho konania.
Príslušníci a zamestnanci Vojenského spravodajstva plnia úlohy najmä podľa zákona č. 198/1994 Z. z.
Plnenie úloh Vojenského spravodajstva vyžaduje od jeho príslušníkov bezúhonnosť, spoľahlivosť, ochotu venovať čas svojmu odbornému rastu, komplexné znalosti v požadovaných oblastiach činnosti, analytické myslenie, odolnosť voči stresu a schopnosť plniť úlohy v meniacich sa podmienkach.
Vojenské spravodajstvo sa podieľa na zabezpečení bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, a preto sa od budúcich príslušníkov vyžaduje, aby sa stotožnili so zaujímavými a náročnými podmienkami výkonu štátnej služby s celospoločenským významom.
Obmedzenie niektorých ústavných práv profesionálnych vojakov
Petičné právo profesionálnych vojakov vo veciach súvisiacich s výkonom štátnej služby sa obmedzuje na individuálne žiadosti, návrhy a sťažnosti profesionálneho vojaka.
Profesionálny vojak nesmie byť členom politickej strany alebo politického hnutia, nesmie sa aktívne zúčastňovať na zhromaždeniach organizovaných politickými stranami alebo politickými hnutiami, nesmie sa združovať v odborových organizáciách, ktoré pôsobia v ozbrojených silách a na pracoviskách, kde vykonáva štátnu službu.
Profesionálnemu vojakovi možno z dôvodu prípravy na plnenie úloh ozbrojených síl alebo na plnenie úloh podľa osobitných predpisov s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom obmedziť osobnú slobodu pri výcviku, ktorým sa má prehĺbiť alebo preveriť jeho psychická odolnosť a fyzická odolnosť čo najvernejším priblížením k skutočným podmienkam plnenia úloh; súhlas môže profesionálny vojak vziať späť aj počas výcviku.
Pre všetky formy doplňovania personálu sú pevne určené základné požiadavky, ktoré musia uchádzači spĺňať a to napríklad
- 1) Napríklad schopnosť analytického myslenia, predvídateľnosť problémových situácií, schopnosť samostatne pracovať, riadiť a prevziať na seba zodpovednosť, schopnosť dlhodobo znášať psychické zaťaženie.
- 2) V rámci psychologického vyšetrenia skúma tieto predpoklady aj psychológ. Ide o ochotu, schopnosť a pripravenosť uchádzača plniť úlohy podľa potrieb služobného úradu a pokynov nadriadeného a to na území SR ako aj v zahraničí.